Ολα όσα έγιναν σήμερα στη Β' Εθνική του μπάσκετ

Το μπαμ της πέμπτης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής έγινε στην Κω με τον Ιπποκράτη να επικρατεί 83-64 του αήττητου μέχρι σήμερα Τρίτωνα και να επιστρέφει στα νικηφόρα αποτελέσματα. Άνετη νίκη του Πρωτέα Βούλας κόντρα στον ΕΦΑΟΖ, πέρασε από το ΜΕΤΣ το Ηράκλειο.
Οι Κώες έπιασαν στον ύπνο τον Τρίτωνα και ξέφυγαν με 12-0 στα πρώτα τέσσερα λεπτά.  Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, αλλά ο Ιπποκράτης πήρε εκ νέου διαφορά και με ένα από τα γνωστά buzzer beater του Φάνη Κουμπούρα έκλεισαν το ημίχρονο στο 45-31. Ο έμπειρος γκαρντ έβρισκε από παντού στόχο, ο Χαρίσης ήταν καθοριστικός και ο 16χρονος Καραθωμάς έμοιαζε με έμπειρο παίκτη, παίζοντας εξαιρετική άμυνα. Ο Τρίτων πάλευε να μειώσει αλλά οι γηπεδούχοι απαντούσαν με σερί πόντων, κατακτώντας την τρίτη τους φετινή νίκη.
Απέφυγε το στραβοπάτημα ο Ιωνικός Νικαίας που πέρασε με 96-86 από την έδρα του Πανελευσινιακού.
Το διπλό στο Αιγάλεω εξαργύρωσε ο Πρωτέας Βούλας που επιβλήθηκε εύκολα 77-64 του ΕΦΑΟΖ. Παρά την μεγάλη διαφορά οι φιλοξενούμενοι πάλευαν σε κάθε φάση.