Εχασε (3-0) και αγχώθηκε ο Παμβοχαϊκός

Ο ΑΟΠ Κηφισιάς με όπλο το σερβίς και αποτελεσματικό μπλοκ αλλά και ηγέτες τους Νικολάκη, Χαντ, Βόιτσικ νίκησε με 3-0 σετ τον Παμβοχαϊκό και όχι μόνο εξασφάλισε και μαθηματικά την είσοδο του στην 8αδα αλλά και σε συνδυασμό με τις απώλειες του Ηρακλή στη Μίκρα ελπίζει ακόμα και για την 5η θέση καθώς έφτασε στους 33 βαθμούς μία στροφή πριν το τέλος. Ο Παμβοχαϊκός έμεινε καθηλωμένος στους 27 βαθμούς και ισοβαθμεί στην 8η θέση με τη Νίκη Αιγινίου έχοντας πλεονέκτημα ισοβαθμίας. Πλέον περιμένει την τελευταία αγωνιστική με την Παναχαϊκή για να κλειδώσει την θέση του στην 8αδα.

Η Κηφισιά την τελευταία αγωνιστική θα δοκιμαστεί στην έδρα του Εθνικού Πειραιώς και ο Ηρακλής Πετοσφαίριση στην έδρα του ΠΑΟΚ. Στην ισοβαθμία Κηφισιάς και Ηρακλή Πετοσφαίρισης το πλεονέκτημα το έχει η Κηφισιά για μόλις έναν πόντο στις μεταξύ τους αναμετρήσεις που κρίθηκαν με 3-1 σετ για κάθε έναν γηπεδούχο.
Στο πρώτο σετ στο Ζηρίνειο η Κηφισιά ξεκίνησε καλύτερα το σετ και με κόντρα επίθεση του Βόϊτσικ προηγήθηκε με 8-5. Η διαφορά για την ομάδα των βορείων προαστίων έφτασε στο +4 (10-6) με άσο του Χέπμπορν. Η υπεροχή της Αθηναϊκής ομάδας συνεχίστηκε και με κόντρα επίθεση του Χαντ το σκορ διαμορφώθηκε 12-7 με τον προπονητή των φιλοξενούμενων να καλεί τάιμ άουτ.

Ο Παμβοχαϊκός με τον Παλέντζα στο σερβίς πίεσε την υποδοχή της Κηφισιάς και μείωσε 12-9. Η Κηφισιά με μπλοκ του Χέπμπρον βρέθηκε μπροστά με 16-11 στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι μετά το τάιμ άουτ με δύο συνεχόμενους πόντους μείωσαν 16-13. Στην εξέλιξη του σετ και μετά από φάση διαρκείας ο Χαντ με κερδισμένο μπλοκ άουτ διαμόρφωσε το 18-14. Με συνεχόμενα μπλοκ από τους Παπαγγελόπουλο και Χαντ η Κηφισιά έφτασε στο +6 (20-14) παίρνοντας σαφές προβάδισμα.

Ο Παμβοχαϊκός πίεσε στο σερβίς με τον Ούγκο και με άσο μείωσε 20-16. Στην εξέλιξη του σετ με άσο του Παπαγγελόπουλου η Κηφισιά έφτασε σε εξαπλό σετ μπολ 24-18. Ο Παμβοχαϊκός «έσβησε» το πρώτο, όμως στη συνέχεια το σερβίς του Γκλαντστόν πήγε στο φιλέ και η Κηφισιά κατέκτησε το σετ με 25-19.

Οι φιλοξενούμενοι στην αρχή του 2ου σετ πίεσαν στο σερβίς. Με άσο του Γκλάντστουν μπήκαν σε «θέση οδηγού» 6-3. Οι γηπεδούχοι «απάντησαν» άμεσα και με άσο του Βόϊτσικ μείωσαν 6-5. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να δημιουργούν προβλήματα στην «Κηφισιώτικη» υποδοχή και με νέο άσο του Ούγκο έφτασαν στο +3 (8-5). Με την επιστροφή από τον 1ο τεχνικό τάιμ άουτ Χαντ και Παπαγγελόπουλος μείωσαν για την Κηφισιά 8-7. Οι φιλοξενούμενοι με άσο του παλέντζα προηγήθηκαν 14-11. Στην εξέλιξη του σετ επίθεση του Ντε Σόουζα και μπλοκ του Νικολάκη έφεραν την Κηφισιά στο -1 (14-13). Ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε με 16-14 στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ μετά από επίθεση του Παλέντζα.

Οι γηπεχδούχοι με δύο συνεχόμενους άσους του Παπαγγελόπουλου πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σετ με 17-16, αναγκάζοντας τον προπονητή του Παμβοχαϊκού να καλέσει τάιμ άουτ. Στην εξέλιξη του σετ άσος του αρχηγού της Κηφισιάς Δημήτρη Νικολάκη έδωσε «αέρα» δύο πόντων 19-17. Η διαφορά για την Κηφισιά έφτασε στο +4 (23-19) μετά από δύο συνεχόμενα μπλοκ του Παπαγγελόπουλο στον Ολιβέϊρα. Η Κηφισιά με επίθεση του Χαντ έφτασε σε σετ μπολ 24-21. Ο Γκλάντστόουν μείωσε σε 24-22, όμως στην επόμενη φάση ο Βόϊτσικ διαμόρφωσε το 25-22.

Με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ ξεκίνησε το 3ο σετ του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι με επίθεση του Παλέντζα βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 8-7 στο 1ο τεχνικό τάιμ άουτ. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Βόϊτσικ οι δύο ομάδες ήρθαν στα ίσα 11-11. Στην επόμενη φάση ο Χαντ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα των βορείων προαστίων 12-11. Οι γηπεδούχοι με «όπλο» το μπλοκ έφτασαν στο +2 (13-11) στα μισά του σετ.

Ο Παμβοχαϊκός «απάντησε» και με άσο του Γκλάντστόουν ισοφάρισε 13-13. Οι παίκτες του Κώστα Αρσενιάδη με δύο συνεχόμενους πόντους προηγήθηκαν 15-13. Με το σκορ στο 15-14 αποχώρησε από το παιχνίδι ο Ούγκο με πρόβλημα στην μέση. Η Αθηναϊκή ομάδα με επίθεση του Παπαγγελόπουλου βρέθηκε μπροστά στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-15. Ο Νικόλας Παπαγγελόπουλος συνέχισε να χαλάει την υποδοχή του Παμβοχαϊκού και με νέο άσο έκανε το 18-16 με τον προπονητή των φιλοξενούμενων να καλεί τάιμ άουτ.

Ο Παμβοχαϊκός με «αιχμή του δόρατος» τον Παλέντζα ισοφάρισε 18-18 όμως ο Χέπμπορν με δύο μπλοκ έδωσε «αέρα» τριών πόντων στην Κηφισιά 21-18. Οι φιλοξενούμενοι μετά από άουτ επίθεση του Ντε Σόουζα μείωσαν 21-20. Στην επόμενη φάση ο Χαντ έκανε το 22-20. Η Κηφισιά με έφτασε σε ματς μπολ 24-21. Στην επόμενη φάση ο Χαντ διαμόρφωσε το 25-21.

Διαιτητές: Θέμελης, Ονόπας.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-5, 16-11, 21-16, 25-19
2ο σετ: 5-8, 14-16, 21-19, 25-22
3ο σετ: 7-8, 16-15, 21-18, 25-21

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 8 άσσους, 38 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 34 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-22, 25-21) σε 78'

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαντ 18 (16/26 επ., 2 μπλοκ), Ντε Σόουζα 5 (5/10 επ., 60% υπ. - 47% άριστες), Παπαγγελόπουλος 10 (3/5 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ), Βότσικ 16 (12/22 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 24% υπ. - 18% άριστες), Σονάρι 6 (2/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ), Κάπελλας (λ, 56% υπ. - 19% άριστες), Μανίκας, Παπαδόπουλος, Εφραιμίδης.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ούγκο 10 (8/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μοράλες, Γκλάντστοουν 9 (5/11 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μουνίζ 6 (5/15 επ., 1 άσσος, 385 υπ. - 8% άριστες), Παλέντζας 18 (11/23 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Δαλακούρας 5 (5/13 επ., 38% υπ. - 19% άριστες) / Γκαράς (λ, 45% υπ. - 20% άριστες), Γεωργίου, Βουλκίδης, Σαρικεΐσογλου.

Ο κεντρικός της Κηφισιάς Νίκος Παπαγγελόπουλος δήλωσε: «Δεν περιμέναμε να έρθει 3-0 η αλήθεια είναι. Ο Παμβοχαϊκός είναι πολύ δυνατή και συγκροτημένη ομάδα. Σιγουρέψαμε σήμερα την είσοδό μας στα πλέι οφ και είμαστε πολύ χαρούμενοι για αυτό. Δείξαμε το καλό μας πρόσωπο και αυτό φάνηκε στο γήπεδο. Θέλουμε να τελειώσουμε την κανονική περίοδο με νίκη για να έχουμε το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα».

Ο λίμπερο του Παμβοχαϊκού Δημήτρης Γκαράς τόνισε: «Ήταν μία κακή εμφάνιση για εμάς., Δεν αξιοποιήσαμε τις ευκαιρίες που είχαμε και να μπλοκάρουμε τον αντίπαλο. Ήταν μία βαριά ήττα γιατί μας βάζει στην διαδικασία να σκεφτόμαστε και τα πλέι άουτ. Μένει ένα παιχνίδι με την Παναχαϊκή και πρέπει να πάρουμε καθαρό τρίποντο».

Βα θμολογια Volley League Πάμε Στοίχημα 17-18