Ισοφάρισε και...κατέρρευσε ο ΑΣΠ Κόρινθος

Την 2η και μάλιστα συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα και την πρώτη εντός έδρας πανηγύρισε η Ηλιούπολη, καθώς επικράτησε με 3-1 της Κορίνθου και με τους 6 βαθμούς έπιασε στον βαθμολογικό πίνακα Ολυμπιακό, Άρη και Σαντορίνη.
Από την άλλη πλευρά οι νεοφώτιστες της Κορίνθου άντεξαν μόνο ένα σετ (όταν και έκαναν το 1-1), ωστόσο στην συνέχεια δεν κατάφεραν να κρατήσουν την απόδοσή τους στα ίδια επίπεδα.
Στο πρώτο σετ, η Ηλιούπολη μπήκε δυνατά και με τις Λιάγκη-Τοτσίδου να κρατάνε επιθετικά έγινε το 1-0 σετ με 25-19. Η εικόνα άλλαξε στο δεύτερο σετ όταν η Κόρινθος κατάφερε να βρει επιθετικές λύσεις και να εκμεταλλευτεί λάθη των γηπεδούχων με αποτέλεσμα να γίνει το 1-1 σετ με 22-25.
Μετά την ισοφάριση, οι φιλοξενούμενες "κατέρρευσαν" με τις γηπεδούχες να κάνουν το παιχνίδι τους, πιέζοντας τες από το σερβίς (συνολικά 17άσοι στο ματς!) και καταφέροντας να πάρουν εύκολα τα επόμενα δυο σετ και το πολύτιμο βαθμολογικά τρίποντο!
Λιάγκη με 20πόντους και Τοτσίδου με 15π. ξεχώρισαν για την ομάδα της Ηλιούπολης ενώ από την ομάδα της Κορίνθου Γέιζελ και Πέρεζ σημείωσαν από 9πόντους.

Τάδε έφη…

Πηνελόπη Μπλάμη (ΓΣ Ηλιούπολης): «Κάναμε μία φοβερή νίκη. ήταν το πρώτο παιχνίδι στην έδρα μας. Πιέσαμε πολύ στο σερβίς και η Κόρινθος έχει αυτή την ααδυναμία. Εϊναι πολύτιμοι αυτοί οι βαθμοί, που θα μας βοηθήσει για την πορεία της ομάδας».
Γιώργος Μπούκουρας (ΑΣΠ Κόρινθος): Θεωρώ πως δεν μπήκαμε στο παιχνίδι. Ακόμα και στο σετ που πήραμε, απλά εκμεταλλευτήκαμε κάποια λάθη του αντιπάλου. Δεν είχαμε καλή υποδοχή, ανάπτυξη με αποτέλεσμα να μην κάνουμε καλά και τα υπόλοιπα στοιχεία του παιχνιδιού. Ελπίζω να πήραμε ένα καλό μάθημα γιατί δεν είναι αυτή η εικόνα μας».