Δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην Παναχαϊκή ο ΑΟΛ..!

Διεξήχθησαν το απόγευμα της Κυριακής 19/03 στις (15:00) οι αναμετρήσεις στον 3ο όμιλο της  Γ΄ Εθνικής,

Μεγάλο «διπλό» για την Παναχαϊκή στο Λουτράκι, που την φέρνει ένα βήμα πιο κοντά στον μεγάλο στόχο της ανόδου. Οι «κοκκινόμαυροι» επικράτησαν με 2-0 της τοπικής ομάδας πιστοποιώντας την πολύ καλή κατάσταση που βρίσκονται στους τελευταίους αγώνες και αφήνοντας πίσω τους μια και καλή τις μέτριες εμφανίσεις.
Η Παναχαϊκή «χτύπησε» στο δεύτερο ημίχρονο με τους κορυφαίους της αναμέτρησης Γκίνο και Ελευθεριάδη και αποσπάστηκε από τους διώκτες της που στραβοπάτησαν σ αυτήν την αγωνιστική, ενώ έχασε ευκαιρίες για ακόμα πιο ευρεία νίκη.
Ένα παιχνίδι με όλα τα χαρακτηριστικά των εκτός έδρας αναμετρήσεων της Παναχαϊκής, είδαμε στο πρώτο ημίχρονο, με τους «κοκκινόμαυρους» να έχουν την κατοχή, με αρκετά καλή κυκλοφορία αλλά δυσκολεύονται στην τελική ενέργεια.
Το μόνο αξιοσημείωτο από το πρώτο μισό ήταν το δοκάρι μετά από πολύ καλό σουτ του Ελευθεριάδη στο 18ο λεπτό..
Με άλλο πρόσωπο μπήκε η Παναχαϊκή στο δεύτερο ημίχρονο, πιάνοντας από τον «λαιμό» το Λουτράκι δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες, χωρίς να δώσει το δικαίωμα στους γηπεδούχους να απειλήσουν.
Οι «κοκκινόμαυροι» ευτύχησαν να προηγηθούν στο 63ο λεπτό με πολύ όμορφη προσπάθεια και σουτ του Γκίνο, από κόρνερ του Μπουρλάκη και διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 81ο λεπτό με τον Ελευθεριάδη να εκμεταλλεύεται, μία ακόμη πολύ όμορφη ατομική ενέργεια του Μπουρλάκη και με ψύχραιμο πλασέ να σφραγίζει την μεγάλη νίκη της Παναχαϊκής.
Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης οι 4 κίτρινες που δέχθηκαν οι «κοκκινόμαυροι» δείχνοντας το πάθος τους για την νίκη αλλά και η επανεμφάνιση των Γιώργου Παπαδόπουλου και του, ήρωα της αναμέτρησης του πρώτου γύρου, Κώστα Κωνσταντινίδη.
Σημαντική για ακόμα μία εκτός έδρας αναμέτρηση η υποστήριξη των οπαδών της Παναχαϊκής, καθώς περίπου 100 φίλοι των «κοκκινόμαυρων» βρέθηκαν στις κερκίδες του γηπέδου στο Λουτράκι.
Η Παναχαϊκή με αυτό το αποτέλεσμα εκτός από την ευφορία που φέρνει στις τάξεις της ομάδας, είχε και βαθμολογικά οφέλη, καθώς όλες οι διώκτες της στραβοπάτησαν και έτσι επανάφερε την διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας, στους 8 βαθμούς.