Και τώρα έφτασε η ώρα για τον αγώνα της χρονιάς

Ο τίτλος του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας Κορινθίας μέχρι στιγμής φαίνεται ότι είναι υπόθεση των  δύο πρωτοπόρων , με το απόλυτο των βαθμών ( 9Χ9), ομάδων της Κορίνθου 2006 και του ΠΑΣ Κόρινθος και πιθανότατα να κριθεί στα μεταξύ τους παιχνίδια (10η  και 25η αγωνιστική). Και οι δύο , σήμερα,  Σάββατο συνέχισαν «τον χαβά τους» εκτός έδρας, στα πλαίσια της  9ης αγωνιστικής.

Η Κόρινθος 2006 , συνέτριψε με 7 - 0  στο «ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΤΈΦΑΣ» , τον Ισθμιακό, ενώ ο ΠΑΣ Κόρινθος, πέρασε με το ευρύ 4 – 0 από το Ξυλόκαστρο, επί του Ηρακλή Ξυλοκάστρου.  Οι «πράσινοι» του Νίκου Κολιμάδη , κράτησαν για ένα ημίχρονο. Στην επανάληψη ο ΠΑΣ ήταν καταιγιστικός και με τέρματα του Ράπτη , 2 του Βαζέχα και του Ζήση  έφτασε στο νικηφόρο αποτέσμα.

Στο γειτονικό ντέρμπι στο «ΚΩΣΤΑΣ ΒΥΖΑΣ», στο Δερβένι ο Αστέρας με τον Πανκαμαριακό, έμειναν στο 0 -0, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των παικτών να πετύχουν τέρμα.
Την ίδια ώρα στο ΔΑΚ Κορίνθου, ο Άγιος Γεώργιος επικράτησε με 2 - 1 επί του ΑΟ Σπαθοβουνίου. Στο σκορ προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι με τον Βλάχο στο 13΄. Οι παίχτες του Γιάννη Χόντια ισοφάρισαν με τον Πετρόπουλο στο 22΄ και πήραν την νίκη με πλασέ του Σίνα στο 54΄
Στον Ασσο ο τοπικός Ολυμπιακός ,έμεινε για μία ακόμη φορά «πιστός στην αγαπημένη του» ισοπαλία, ενώ παραμένει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα, Οι ερυθρόλευκοι του Ασσου έμειναν στο  2 – 2 με τον Παννεμεατικό,  ενώ στο Πετρί η τοπική Θύελλα  επικράτησε με 1 – ο επί του Ηρακλή Λεχαίου.
 Στο Βέλο η τοπική Ελλάς, σημείωσε  την δεύτερη νίκη της  στο πρωτάθλημα καθώς επικράτησε με 2 – 0 επί του ουραγύ Πανσολυγειακού, ενώ τέλος σε ενδιαφέροντα αγώνα  ο Τενεάτης Αθικίων δάμασε με 3 - 1 την Δάφνη Εξαμιλίων.