Αυλαία για τον ΚΑΟΚ και παραμονή στην Β' Εθνική

Eνα όμορφο παιχνίδι διεξήχθη στις Αδάμες, με τον Ιπποκράτη Κω να ολοκληρώνει τη σεζόν για το Νότο της Β’ Εθνικής με νίκη, με 83-82 επί της Κηφισιάς. Οι δύο ομάδες μπορεί να ήταν βαθμολογικά αδιάφορες, με τους μεν νησιώτες να έχουν καταλάβει εδώ και καιρό την τρίτη θέση, ενώ στην αντίπερα όχθη γνώριζαν, πως έχουν υποβιβαστεί στη Γ’ Εθνική, αλλά μπήκαν με διάθεση να παλέψουν και να προσφέρουν μία ενδιαφέρουσα αναμέτρηση. Μετά το 34-41 του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και έδειχναν ικανοί να πάρουν το αποτέλεσμα, προηγούμενοι με 74-69 στα τέσσερα λεπτά πριν από το φινάλε.
 Η νίκη ανήκε στην Κηφισιά, ώσπου στα 0.2″ για την εκπνοή, οι διαιτητές σφύριξαν φάουλ σε τρίποντο του Ασημακόπουλου, με το σκορ στο 82-81. Ο έμπειρος φόργουορντ δεν άφησε ανεκμετάλλευτη την ευκαιρία και με 2/3 βολές, έδωσε το αποτέλεσμα στον Ιπποκράτη, που περιμένει τον αντίπαλό του από το Βορρά, για τους επικείμενους αγώνες κατάταξης.
Η Δάφνη Δαφνίου, από τη δική της πλευρά, έκλεισε με θρίαμβο αυτή την αγωνιστική περίοδο, με το 78-61 επί του ΚΑΟ Κορίνθου να αποτελεί την επιβράβευση για την παραμονή της.
Οι παίκτες του Κώστα Σορώτου, ήταν εκείνοι που με την εξαιρετική τους άμυνα είχαν καταφέρει στο ημίχρονο να προηγούνται με 26-34, για να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό στη συνέχεια.
 Διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα κι έφτασαν στο επιβλητικό +17, με το οποίο πανηγύρισαν τη σωτηρία τους, καταλαμβάνοντας εν τέλει την όγδοη θέση.