Επιβλητικός στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΚΑΟΚ καθάρισε..!

Συνεχίστηκε η αγωνιστική δράση στο πολύ ενδιαφέρον πρωτάθλημα του 1ου Ομίλου Νότου της Γ’ Εθνικής με τις αναμετρήσεις της 21ης αγωνιστικής.
Μία πάρα πολύ σημαντική νίκη με 66-61 πανηγύρισε η Πεύκη απέναντι στην Καλαμάτα. Παρά το καλό ξεκίνημα των γηπεδούχων, που κατάφεραν να προηγηθούν με 17-8, οι παίκτες της Πεύκης με μπροστάρηδες τους, Τσαμπή και Σημαιόπουλο ανάτρεψαν το εις βάρους τους σκορ και πήραν το προβάδισμα με 32-39 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη η Καλαμάτα βρήκε τις απαραίτητες λύσεις και με καλάθι του Γιανουκάκη πέρασε και πάλι μπροστά με 57-56, όμως οι κακές επιθετικά επιλογές που έκανε στη συνέχεια, σε συνδυασμό με την ψυχραιμία που έδειξαν οι φιλοξενούμενοι οδήγησαν στο 61-63. Περίπου 30’’ πριν τη λήξη ο Γιανουκάκης αστόχησε σε τρίποντο που θα έβαζε μπροστά την Καλαμάτα και ο Μελάς από την γραμμή των βολών έκανε το 61-65 σφραγίζοντας ουσιαστικά τη νίκη για την Πεύκη.
Στο πιο δραματικό παιχνίδι της αγωνιστικής, όπου χρειάστηκαν 3 παρατάσεις για να αναδειχθεί ο νικητής ο Γλαύκος ήταν αυτός που πανηγύρισε στο τέλος, επικρατώντας της Ένωσης Ιλίου με 85-78. Στο μεγαλύτερο μέρος της κανονικής περιόδου οι δύο ομάδες πήγαιναν μπάρα μπάρα, με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να προηγηθούν στο 37’ με 52-43. Οι παίκτες της Ένωσης Ιλίου  έκαναν την αντεπίθεσή τους και έστειλαν την αναμέτρηση στην 1η παράταση(54-54), όμως ούτε σε αυτή ούτε στην επόμενη κατάφερε κάποια ομάδα να ξεχωρίσει και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στο τρίτο έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί κατάφεραν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα οι γηπεδούχοι. 30’’ πριν τη λήξη και με το σκορ να είναι 81-76, ακυρώθηκε καλάθι της Ένωσης Ιλίου, που αρχικά είχε μετρήσει ο ένας διαιτητής, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται εντόνως και αυτό να έχει ως αποτέλεσμα να δοθούν τεχνικές ποινές σε όλο τον πάγκο της ομάδας. Τελικά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμά τους και να πάρουν τη νίκη.
Ανεβάζοντας στροφές στο τελευταίο δεκάλεπτο η Αχαγιά 82 νίκησε εκτός έδρας τον Άρη Πετρούπολης με 71-59. Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, όμως τα πράγματα άλλαξαν στην επανάληψη, όπου η Αχαγιά έκανε την αντεπίθεσή της ροκανίζοντας τη διαφορά φτάνοντας τελικά να πανηγυρίσει τη νίκη.
Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη δυσκολία η πρωτοπόρος της βαθμολογικής κατάταξης Δάφνη Δαφνίου νίκησε τον Ίκαρο Καλλιθέας με 90-57. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά στο σκορ για ένα δεκάλεπτο, όμως στη συνέχεια φάνηκε η διαφορά επιπέδου ανάμεσα στις δύο ομάδες με τη Δάφνη να ανοίγει τη ψαλίδα της διαφοράς και να παίρνει μία πολύ άνετη νίκη.
Πραγματοποιώντας ένα φοβερό ξεκίνημα ο Κεραυνός Αιγίου επιβλήθηκε τους Πορφύρα με 83-75. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και αυτό φαίνεται και από το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου που ήταν 26-9. Οι παίκτες του Πορφύρα αν και στη συνέχεια βελτιώθηκαν δεν μπόρεσαν να μειώσουν αρκετά τη διαφορά έτσι ώστε να απειλήσουν.
Σπουδαία νίκη για τον ΚΑΟΚ, ο οποίος κατάφερε να υπερασπιστεί την έδρα του επικρατώντας του Έσπερου ΑΟΠΑ με 72-65. Για 3 δεκάλεπτα οι δύο ομάδες ήταν σε απόλυτη ισορροπία, όμως στη τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν τη νίκη και τρέχοντας ένα επί μέρους σερί 14-9 το κατάφεραν.
Με γκολ φάουλ του Γραμματικού στο τέλος της αναμέτρησης ο Ίκαρος Ν. Σμύρνης έφυγε με το διπλό από την Ακράτα, νικώντας την τοπική ομάδα με 68-67. Η Ακράτα μπήκε πολύ πιο δυνατά στην αναμέτρηση καταφέρνοντας στο 25′ να προηγηθεί και με 22 πόντους(47-25). Στη συνέχεια το παιχνίδι διεκόπη καθώς έσπασε η στεφάνη μετά από κάρφωμα του Γεράσιμου Μανταλβάνου, με τους υπεύθυνους του γηπέδου να την αποκαθιστούν και ο αγώνας να συνεχίζεται. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά και να πάρουν τελικά τη νίκη χάρη σε γκολ φάουλ του Γραμματικού που έκανε το 67-68.
Τα αποτελέσματα της 21η αγωνιστικής:
ΚΑΟΚ-Έσπερος ΑΟΠΑ 72-65
Δάφνη Δαφνίου-Ίκαρος Καλλιθέας 90-57
Καλαμάτα-Πεύκη 61-66
Γλαύκος-Ένωση Ιλίου 54-54(64-64 α’ παρ), (71-71 β’παρ), (85-78 γ’ παρ)

Διαιτητές: Στρέμπας-Τσολάκος (Τρίγκα)
ΚΑΟΚ (Νικητόπουλος) : Κωνσταντίνου 6(2), Σακελλαράκης 4, Κατσαμάκης 6(1), Πράττης, Κεφαλάς 18, Παβλίσεβιτς 5 (1), Δανιήλ 14(2), Σταυρόπουλος 12, Μακρής 7
Έσπερος ΑΟΠΑ (Γκοργκόλης): Φραντζής 6 (1), Παπανικολόπουλος 9, Λαμπρόπουλος 4, Ροκανάς 3(1), Θανόπουλος 2, Λυμπέρης 15(5), Αγγελόπουλος 6, Οικονομόπουλος 20