Δύσκολη η Γ' Εθνική για την Ολυμπιάδα Ασσου!

Με νίκη συνέχισε την πορεία της η Ένωση Ιλίου, επικρατώντας 64-57 της Ακράτας για την 10η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ' Εθνικής. Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη για 30 λεπτά, όμως στο δ' δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και με επιμέρους σκορ 19-11 πήραν την 9η νίκη τους σε 10 αγώνες. Αντιθέτως, η ανεβασμένη το τελευταίο διάστημα Ακράτη, υπέστη την πρώτη της ήττα μετά από τέσσερις σερί νίκες.
Σπουδαία νίκη πήρε στο ντέρμπι της Πάτρας η Αχαγιά, με 69-57 κόντρα στον Γλαύκο. Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και κυριαρχώντας στο δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να πάρουν μια μεγάλη νίκη, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα από τον Οίακα. Από την άλλη, ο Γλαύκος υπέστη τη δεύτερη ήττα του για φέτος κι εκθρονίστηκε από την κορυφή.
Την ήττα του Γλαύκου εκμεταλλεύτηκε ο Οίαξ Ναυπλίου, ο οποίος πέρασε από τη Ν. Σμύρνη με 74-61 κι "έπιασε" τους Πατρινούς στη 2η θέση της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι πήραν από νωρίς τα ηνία του αγώνα, και δίχως να συναντήσουν ιδιαίτερη αντίσταση έφτασαν στην τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους.
Πιο δύσκολα απ' ό,τι δείχνει το τελικό 73-62, επιβλήθηκαν τα Μελίσσια του Έσπερου ΑΟΠΑ. Το παιχνίδι ήταν εξαιρετικά αμφίρροπη μέχρι και τα πρώτα λεπτά της δ' περιόδου, όμως με ένα μικρό ξέσπασμα, τα Μελίσσια ξέφυγαν με 62-54 στο 35', γεγονός που έκρινε εν πολλοίς την έκβαση της αναμέτρησης.
Την ανοδική του πορεία πιστοποίησε ο Κεραυνός Αιγίου, επικρατώντας με 73-70 της Νέας Ιωνίας, φτάνοντας παράλληλα τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες. Από την άλλη, η Ν. Ιωνία υποχώρησε στο 5-5, χάνοντας έδαφος.
Νίκη-ανάσα, με φόντο την παραμονή, πέτυχε η ΕΑ Πατρών επί της Καλαμάτας '80 με 57-55. Αυτή ήταν η μόλις δεύτερη νίκη των Πατρινών σε δέκα αγώνες, οι οποίοι πλέον προσπέρασαν τους αποψινούς τους αντιπάλους.